Marmara Mermeri

Marmara Mermeri Marmara Adası; Marmara Denizi’nin güneybatısında bulunan Marmara adalarının en büyüğü ve Balıkesir’e bağlı olan bir adadır. Bu ada dünyanın en eski mermer ocaklarına ev sahipliği yapmış ve bu özelliği dolayısı ile birçok dilde mermer kelimesinin kökeni olmuştur. Bu manada Marmara mermeri dünyanın en eski mermeridir denilebilir.

Marmara mermeri hem Yeryüzü hem de Türk tarihinde önemli yapılara yaşam vermiş bir mermerdir. Efes ve Truva uygarlıklarında, pek çok Roma ve Bizans yapısında, pek çok Osmanlı sarayında, Mescid-i Aksa’da ve bunun gibi bir çok tarihi yapıda görmek olabilir. Tarih boyunca mermer, ihtişamın, gücün ve zenginliğin bir göstergesi olarak görülmüştür.

Tarihi öneminin beraberinde, güzel görünümünün etkisiyle modası geçmeyen bir değer olmayı başarmış üründür. Bunun yanı sıra yapısı itibariyle anti bakteriyel özellik taşımaktadır. Türk hamamlarında tercih edilmesinin önemli sebeplerinden birisi de bu anti bakteriyel yapısıdır.

Eyüp Sönmez Mermer’de Marmara mermeri 3 farklı seleksiyon olarak şu biçim de sunulabilmektedir;

  • Ekvator mermeri düz damarlarıyla modern mimaride önemli bir bulunmaktadır.
  • Panda White mermeri beyaz zeminiyle uygulandığı alana lüks bir hava vermektedir.
  • Silver Grey mermeri homojen dokusu ve duru güzelliğiyle ön plana çıkmaktadır.

Yukarı da sayılan özelliklerinin dışında iklim şartlarına dayanıklı olması açısından da özel bir konuma sahiptir. Yağmura, güneşe, soğuğa ve sıcağa dayanıklı olan Marmara mermeri bu özelliği sayesinde dış mekanlar da gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir.

Marmara mermeri tarihi yapıları süslemekle kalmamıştır ve hala modern projelere yaşam vermeye devam etmektedir.