Afyon Mermeri

Afyon Mermeri Genel olarak İscehisar ilçemiz çevresinde bulunmaktadırlar. İlimizde zengin ve kaliteli mermer yataklarının işletilmesi ve işlenmesi, piyasanın hızla gelişmesini sağlamıştır. Türkiye’de blok mermerin üçte biri Afyonkarahisar İscehisar’da çıkarılmaktadır. Bu piyasa da işçi, ustabaşı, mühendis, teknisyen ve idari eleman olmak üzere çok sayıda şahıs istihdam edilmektedir. Toplam olarak mermer rezervi 400 milyon m³ olarak tahmin edilen Afyonkarahisar’da senelik üretim kapasitesi 6,9 milyon m³ civarında olmakla birlikte. mermer çıkarılması ve işlenmesi sürecinde %30’lara varan kayıplar oluşmaktadır. Yörede Afyonkarahisar Kaymak, Havai, Afyonkarahisar Şeker, Kaplan Postu, Afyonkarahisar Gül, Afyonkarahisar Gri, Hareli, Beyaz Bal Sarısı, Patlıcan Moru, Çıtırlı ve Kirli türü mermerler çıkarılmaktadır.

Afyon Mermeri Kullanım Alanları Nelerdir?

Güzel sanatlar alanı, dekorasyon ve inşaat sektörü mermerin ana kullanım alanlarıdır. Mermer en geniş inşaat sektöründe kullanılır. Yapılan mimarilerin iç ve kaplamaları, dekorasyon işleri, özellikle mutfak, balkon ve merdiven işçiliklerinde, anıtlar, heykeller ile süs ve hediyelik eşya imalatı alanlarında tüketimi çok fazladır.

İnşaat piyasasında binaların iç kısımlarında yer döşemesi ve duvar kaplamaları, merdiven basamakları, şömine, sütunlar, mutfak ve banyolarda kullanılır. El sanatları ve hediyelik eşya sahalarında ise biblo, vazo, avize, şekerlik vb. gibi hediyelik eşya yapımında, parlak ve canlı renkli mermerler kullanılır.

Doğaltaştan elde edilen ürünler tarih boyunca insanlar tarafından işlenerek kullanılmıştır. Mermer uzmanlığı incelik ve dikkat gerektiren bir iş olduğundan ne şekilde işleneceğinin bilinmesi gerekir. Önceleri güzel ve dayanıklılığı sebebi ile sanatsal alanlarda. kullanılan mermerin bugünkü başlıca kullanım alanları, inşaat sektörü, dekorasyon, heykelcilik,süs eşyalarının yapımı ve mezarcılıktır.

Bloktan üretilmekte olan plakalar ve öteki boyutlu ürünler, binaların iç ve dış kaplamasında, taban döşemesinde, merdiven basamaklarında, şömine, mutfak ve banyolarda, taşıyıcı sütunlarda kullanılır. İç dekorasyonda masa, sehpa, biblo, avize, kültablası vs. ürünlerin yapımında önemli miktarlarda özellikle damarlı mermer, renkli mermer, oniks mermeri ve mavi somaki tüketilmektedir. Sanat malzemesi olarak anıtlar ve heykellerde ise en önemli mermer türü olan beyaz renkli ve düzenli tane yapılı mermer kullanılmaktadır.

Doğaltaşlar süsleme ve estetik kullanımlarının yanı sıra dayanıklılıkları, atmosferik koşullar ve çevre kirliliği sebebi ile granit gibi. sert taşlar özellikle metro, hava alanları, otobüs terminallerinde, gökdelen ve ticaret merkezlerinin yapımında kullanılmaktadır. İlimizde Mermer Ocaklarına bağlı olarak Çok sayıda Mermer Fabrikası ve Mermer Süs Eşyaları Fabrikaları vardır. Galeride Mermerlerin kullanım alanları, mermer süs eşyaları ile Fabrikalardan ve Ocaklardan örnek kesitler verilmektedir.