Basamak Mermeri

Basamak Mermeri
Basamak Mermeri

Basamak Mermeri Kullanım Alanları

Mermer merdivenlerin kullanım bakımından rahat olmasının başlıca sebebleri, merdivenlerin kaymama ve basamakların düzlüğüdür. Mermerlerin kaymaması için birkaç yöntem kullanılabilir.
Bu yöntemler; kaydırmazlık bandı ve kumlama teknikleridir.

Kaydırmazlık bandı nasıl bir işlemdir?

Özellikle zımpara aparatları ile mermer merdivenlerin basamaklarına özellikler eklenebilmektedir. Basamağın ucuna çekilen şerit halindeki zımpara kağıdı merdiven içinde kaymaları engelleyecek ve basamağa tutuşu arttırmaktadır. Her türlü ayakkabının kaymasını engelleyen bu sistem çok fazla tercih edilmektedir.

Mermer Basamak Renkleri ve Modelleri

Mermer basamak renkleri içerisinde istenilen rengin yakalanması açık renklere öncelik verilirken projelerde modern bir görünümü kazanmak için doğal taşın oluşturmuş olduğu asimetrik yapılı koyu renk taşlar yüksek olmaktadır. Mermer görünümünde asimetrik yapısının olması modern görünümü desteklerken kendi çeşitleri içerisinde bulunmakta olan beyaz, krem, bej gibi renkler tercih edilebilmektedir. Tasarımlarda açık renklerin kullanımı Fransız yapı görünümlerini sağlarken bu binalarda iç mimari her zaman olmasa da çoğunlukla açık renk mermerler tarafından sağlanmaktadır. Mermer merdiven basamaklarının görünümlerini desteklemek için merdiven korkuluğunun da mermer tarafından dekore edilmesi gerekmektedir. Bu görünüm sağlandığında mermerin kullanımı gerçekten güzel görünürken basamakların her zaman ferah ve geniş olmasını sağlayacaktır. Geniş basamak görüntüsünü seviyorsanız gene açık renk mermerleri merdiven basamaklarını kullanabilirsiniz.