Traverten Mermer

Dekorasyon yapılırken, iç ve dış mekanlarda doğal taş kullanımı pek çok noktada avantajlı görülmektedir. Hijyenik ve estetik olarak seçilebilecek doğal taşlar, kaplama ve döşeme gibi her alanda tercih edilebilir. Sıklıkla tercih edilen malzemeler arasında ise mermer ve traverten benzeri malzemeler yer almaktadır.

Mermer bilindiği gibi sert bir yapıya sahip olarak estetik doğal ve parlak bir görüntüye sahiptir. Traverten ise kalsiyum bikarbonat içeriğine sahip olan termal yeraltı sularının ve karbonat minerallerinin çökmesi sonrasında kimyasal bir tortul taş olarak oluşur. Traverten sahibi olduğu bu nitelik sebebi ile hem hijyenik hem de anti bakteriyel bir malzeme olarak kullanılıyor.

Dekorasyonda Mermer ve Traverten Farkı

Dekorasyon yapılırken ön plana çıkarılmak istenilen bazı özellikler bulunur. Örneğin kullanım alanında estetik bir görüntü elde etmek, uzun ömürlü kullanım sağlamak ve dış faktörlerden etkiyi azaltmak gibi detaylar istenir. Bu detaylara bağlı şekilde da dekorasyonda özellikle dış alanlarda mermer ya da traverten benzeri malzemeler kullanılır.

Dış olanlarda ya da iç alanlarda restorasyon veya dekorasyon yapılırken, mermer ve traverten farkına bakılacak olursa, traverten daha parlak görünümlü, daha sağlıklı ve daha dayanıklı bir yapı oluşturmaktadır. Aslında ülkemizde bilindiği gibi mermer türleri arasında gösterilen traverten, klasik bir biçimde metamorfoz yapısıyla meydana gelmiş kristal taş olan mermerden farklı olarak daha kolay işlenen ve çok daha iyi cila kabul etmiş olan bir malzeme olarak bilinmektedir.

Doğal taşlar açısından düşünüldüğünde, dış mekanlarda ya da iç mekanlarda mermer ile traverten arasındaki temel farklar dan birisi de temizlik yani bakım işlemlerinin yapılması ile ortaya çıkıyor. Mermer üstünde belirli dönemlerde mutlak şekilde mermer silimi ve parlatma yapılarak daha iyi bir netice elde edilmesi mümkündür. Bu işlem bazen tezgah silme ve parlatma bazen basamak silme gibi farklı yapılar oluşturabilir. Traverten düşünüldüğünde ise doğal taş kristalize cila, doğal taş yüzey koruma gibi işlemler uygulanarak dönemsel bakımları gerçekleştirilebilir.

Mermer ve Traverten Kullanım Alanları

Mermer bilindiği gibi özellikle evlerde mutfak tezgahları için kullanılacak olan ve yer döşemesi için kullanılacak olan bir malzeme oluşturmaktadır. Hem eski binalarda hem de yeni binalarda mermer kullanım alanlarına bakıldığında zeminler, banyolar, mutfak, tuvalet ve merdivenler gibi noktalar görülebilir. Traverten malzemenin kullanım alanları incelendiğinde ise genelde yapısı gereği traverten inşaat malzemesi olarak çok sık tercih edilen malzemelerden biridir. Bu yapısı ile beraber iç dekorasyonda yani iç mimari yapılırken kullanılacak olan traverten, özellikle dünya üstünde yalnızca Kütahya’da bulunan kalker tüfü ile çok daha nitelikli bir yapı sayesinde de elde edilebilmektedir. Zira dünyanın pek çok farklı bölgesine göre Kütahya’da kalker ve bu fosiller traverten mermerleri çok daha kıymetli bir hale getirmektedir.